Особливості проведення публічних аукціонів з продажу деревини

Ринок лісу в Україні не врегульований. Минулої весни Уряд зробив перший вагомий крок в бік його врегулювання, запровадивши публічні аукціони з торгівлі деревиною за допомогою системи Prozorro.Sale. Торгівля ведеться через акредитовані майданчики, однією з яких є Українська енергетична біржа. Дізнатись, яким чином можна купити чи продати дуб-кругляк чи іншу деревину вигідно на відкритих торгах можна за посиланням: https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/prodam-dub-kruglyak-na-elektronnih-auktsionah-na-majdanchiku-tb/.

Продаж деревини на публічних торгах

Зараз лісокористувачі можуть отримати деревину лише через лісовий аукціон. Нововведення з’явилося у 2020 році. Торги по необробленій деревині, проведені в 1 й кварталі, показали відмінний результат.

Не так давно через аукціони проходила мізерна частина обсягу торгівлі деревиною. Більшість угод проводилось за прямими контрактами. Це сприяло розквіту корупції та зловживань, адже вести контроль над реалізацією лісу практично неможливо, враховуючи застарілу систему звітності та масштаби нелегальної вирубки.

З 2020 року законодавство зобов’язало постачальників деревини реалізовувати частину своєї продукції (вартість більш 200 тис грн, об’єм більш 150  кубометрів) через відкриті аукціони Прозорро, за виключенням випадків:

  • поставок для ЗСУ;
  • поставок на потреби національної безпеки;
  • поставок приватним особам;
  • поставок при надзвичайному стані або при стихійному лиху.

Аукціони відкриті, а інформація про операції з купівлі-продажу деревини – публічна. Це виключає ризик корупції та сприяє виводу ринку з тіні, оскільки унеможливлює штучний вплив на ціну. З інформацію про угоду, проведену через Прозорро, може ознайомитись кожен бажаючий – приватна особа, фірма або державний орган.

Хто може приймати участь у торгах

Для участі у торгах потрібно пройти реєстрацію на акредитованому майданчику, після чого учасник отримає доступ до його повного функціоналу. Торгувати деревиною через Prozorro.Sale можуть вітчизняні, закордонній фірми, а також приватні особи.

Покупці знайомляться з лотами та при бажанні можуть в будь-який час подати свою цінову пропозицію. Такі пропозицію анонімні – продавець не знає, від кого вона надходить. Це виключає ризик маніпуляцій на ринку та змови.

Опубликовано в рубрике Блог